01 Ιουλίου 2017

Δέκα μετάλλια, εκ των οποίων τα πέντε χρυσά, είναι ο απολογισμός για την Ελλάδα την 1η ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ20 στο Πιτέστι. Ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης «προσγειώθηκε» στα 7.62μ., πήρε την πρώτη θέση στο μήκος και κατάφερε να εξασφαλίσει θέση στην ομάδα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο.

Το ατομικό του ρεκόρ ισοφάρισε ο Κώστας Ζήκος, που με 10.57 ήταν νικητής στα 100μ. Στο ίδιο αγώνισμα, καλή παρουσία και από τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, που ήταν τέταρτος με 10.75.
Αλλη μία καλή παρουσία και μετάλλιο για τον Οδυσσέα Μουζενίδη, που ήταν πρώτος στη σφαιροβολία με 19,67μ. Το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία κατέκτησε ο Γιώργος Κορακίδης με βολή στα 71,63 μ., ενώ λίγο πιο πίσω στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο παίδας Χρήστος Φραντζεσκάκης με 70,90 μέτρα.
Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της ομάδας 4Χ100 μ. των εφήβων. Οι Γκαραγκάνης, Αρβανίτης, Παππάς και Ζήκος τερμάτισαν πρώτοι με 40.88. Ο Αντώνη Μέρλος ήταν δεύτερος στο ύψος με 2,10 μ..
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στο επί κοντώ η Αριάδνη Αδαμοπούλου, που ξεπέρασε τα 4,00μ.  Ατομικό ρεκόρ πέτυχε στα 400 μ. εμπ. η Άννα Κιάφα, που τερμάτισε 2η σε 59.41 και έγινε μία από τις γρηγορότερες Ελληνίδες νεάνιδες όλων των εποχών. Στα 100 μ. η Κατερίνα Λαφτσή ήταν τρίτη με 12.01.
Πολύ καλό αγώνα κάνει η Ελένη Γκέλη στο έπταθλο. Η αθλήτρια της Δέσποινας Πάκου ξεκίνησε με 15.03 στα 100 μ. εμπ., συνέχισε με 1,64 μ. στο ύψος, σημείωσε 10.92 μ. στη σφαιροβολία και έκλεισε την ημέρα με 26.40 στα 200 μ., στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αύριο θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει τον αγώνα της με επίδοση καλύτερη από 5.150 β., που θα τη στείλει στο Γκροσέτο.
Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε και η Αφροδίτη Μανιού του ΟΦΗ, που ήταν τρίτη στον ακοντισμό με 46,28 μέτρα. Μία ακόμη κούρσα κάτω από τα 48.00 έκανε ο Γιώργος Λαμπρόπουλος, που αυτή τη φορά ήταν τέταρτος με 47.88 στα 400 μέτρα. Την ίδια θέση κατέλαβε στη δισκοβολία η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη με 49,76 μ., ο Χρήστος Παπούλιας στα 1.500 μ. με 3.56.29  και ο Γιώργος Καλογεράκης στα 400 μ. εμπ. με 55.22. Στο τριπλούν αγωνίστηκε η κορασίδα Ζωή Μπαλαμούτη, που ήταν 8η με 12,11 μέτρα.