17 Φεβρουαρίου 2019

Ένα χρυσό μετάλλιο με την Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ, δύο ασημένια με την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στα 1.500μ και τον Νικόλα Σκαρβέλη στη σφαιροβολία, αλλά και την επίτευξη του ορίου συμμετοχής στη Γλασκώβη από τον Ανδρέα Δημητράκη στα 1.500μ ήταν ο απολογισμός από ελληνικής πλευράς στους αγώνες του Βαλκανικού πρωταθλήματος κλειστού στίβου ανδρών - γυναικών που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Δημητράκης πέτυχε το στόχο του, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της σεζόν έμεινε πίσω λόγω τραυματισμού. Ο έμπειρος αθλητής διένυσε την απόσταση σε 3.44.92 και κατέλαβε την 4η θέση σε μία κούρσα, που ο Έλληνας αθλητής προσπάθησε να βγει μπροστά και να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Γιανοπούλου προσπάθησε να κυνηγήσει το όριο, όμως, δεν τα κατάφερε αφού τερμάτισε σε 4.19.50. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου προερχόταν από τραυματισμό, που την κράτησε πίσω τις τελευταίες δέκα ημέρες και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Ελένη Πόλακ κατέκτησε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση, αφού αναδείχθηκε νικήτρια στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4.40μ, ενώ για δεύτερο διαδοχικό αγώνα δοκίμασε πάνω από τα 4.56 μέτρα. Η τρίτη προσπάθεια της αθλήτριας του Μανώλη Καραγιάννη στο παραπάνω ύψος ήταν πολύ καλή και δείχνει πως πολύ σύντομα θα είναι σε θέση να το ξεπεράσει. Η Πόλακ θα κάνει τον επόμενο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.

Ο Δημήτρης Τσιάμης δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινε χαμηλά στα 16.16 μ, επίδοση μακριά από το στόχο του, που ήταν το 16,50μ όσο και το όριο για Γλασκώβη.

Ο Νικόλας Σκαρβέλης μπορεί να έστελνε αρκετά μακριά την σφαίρα, ωστόσο οι περισσότερες από τις βολές του ήταν άκυρες αφού η σφαίρα κατέληγε δεξιά του τομέα. Ο πρωταθλητή μας είχε καλύτερη προσπάθεια στα 19.72μ και κατέλαβε την δεύτερη θέση στον αγώνα. Αύριο θα αγωνιστεί στο μίτινγκ που θα γινει στο ίδιο στάδιο με στόχο βολή πάνω από τα 20.15μ, που θα τον στείλει στην Γλασκώβη. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κυριάκος Ζώτος πέτυχε 19.11μ.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έκανε άκυρη εκκίνηση στον προκριματικό των 60μ και αποκλείστηκε, ενώ στην ίδια σειρά ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε σε 6.88, ωστόσο δεν αγωνίστηκε στον τελικό καθώς ένοιωσε μια σύσπαση στο δικέφαλο.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Νικολέτα Κυνατίδου στα 800μ, όπου τερμάτισε στην 5η θέση με 2.10.71, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 2.10.28. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι αθλητές μας κλείστηκαν με αποτέλεσμα να σκοντάψουν και να χάσουν τον ρυθμό τους. Ο Χρήστος Κοτίστας τερμάτισε στην έκτη θέση με 1.50.18 και ο Χαράλαμπος Λαγός ακολούθησε πιο πίσω με 1.54.08.