21 Δεκεμβρίου 2019

Στον τελικό του Mubadala World Tennis Championship στο Άμπου Ντάμπι και απέναντι στον κορυφαίο της παγκόσμιας κατάταξης Ράφαελ Ναδάλ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νο 6 στον κόσμο, απέδωσε και πάλι εξαιρετικό τένις και έχασε στο... τσακ με 2-1, σε μια αναμέτρηση που κράτησε περισσότερο από τρεις ώρες.

Πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-6(3), έχασε το δεύτερο με 7-5 και το τρίτο πήγε πάλι στο τάι μπρέικ, με τον Ισπανό να παίρνει αρχικά ένα προβάδισμα 4-1, τον Τσιτσιπά να μειώνει σε 4-3, αλλά τελικά ο Ισπανός πρωταθλητής στέφθηκε νικητής με 7-6(3) και κατέκτησε τον συγκεκριμένο τίτλο για 5η φορά.