06 Σεπτεμβρίου 2018

Την πρώτη θέση στα 200μ. μεικτή ατομική κατέκτησε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters 2018 το οποίο διεξάγεται στο Kranj της Σλοβενίας.

Μετά από απουσία 2 χρόνων από επίσημες διοργανώσεις, ο Γιάννης Δρυμωνάκος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με το Χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 200μ. μεικτή στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters 2018, που διεξάγεται στο Kranj της Σλοβενίας μεταξύ 2-7 Σεπτεμβρίου, με χρόνο 2:08:10!

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκρισή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Masters 2018-Διεθνείς Αγώνες» τον Μάιο του 2018, ο Έλληνας πρωταθλητής, παρά το βεβαρυμένο επαγγελματικό του πρόγραμμα, με σκληρή προπόνηση καθ’ όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού πέτυχε τον σημαντικό αυτόν στόχο.

Τον Γιάννη Δρυμωνάκο στην προετοιμασία του για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Σλοβενίας υποστήριξε η εταιρεία Stoiximan.

Από εκεί και πέρα στα 100μ. πεταλούδα η Γεωργία Σιαράπη τερμάτισε στην 7η θέση στο ηλικιακό γκρουπ των 35-39 με χρόνο 1:16.64, ενώ στο ίδιο αγώνισμα των ανδρών, αλλά στην ηλικιακή κατηγορία 45-49 ο Αριστείδης Ιωαννίδης ήταν 7ος με χρόνο 1:03.12.

Στα 50μ πρόσθιο της ηλικιακής κατηγορίας των 40-44 ο Ηλίας Παχουλάκης ήταν 22ος με 36.34 και μία θέση πιο πίσω τερμάτισε ο Δημήτριος Καρπουζας με 36.95. Η Αιμιλία Στελιαρου 17 με 2:50.17 στο ηλικιακό γκρουπ 45-49 των 200μ ελεύθερο. Στα 200μ. πρόσθιο ο Θεμιστοκλής Μιχαηλίδης ήταν 26ος (ηλικία: 55-59) με χρόνο 3:38.97. Στο ίδιο αγώνισμα στο ηλικιακό γκρουπ των 40-44 ο Δημήτριος Καρπουζας ήταν 10ος με 2:47.78.