16 Οκτωβρίου 2016

Η επιστροφή της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ, στην Γ' Εθνική, μετά απο απουσία ενός χρόνου, ήταν εντυπωσιακή. Σε ένα γεμάτο κλειστό γυμναστήριο στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, ο ΟΦΗ, όχι μόνο ξεκίνησε με το δεξί, κερδίζοντας με 88-80 την ισχυρή Νίκη Αμαρουσίου, αλλά έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, σκορπώντας ενθουσιασμό στις εξέδρες.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα απο τους ανθρώπους του ΟΦΗ και έδειξε την «δίψα» που έχει ο σύλλογος να επιστρέψει ξανά στο μπασκετικό προσκήνιο.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε αγχωμένα και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (8-16 στο 6' και 27-36 στο 16'), αλλά ένα ξέσπασμα στο φινάλε του ημιχρόνου, έφερε τον ΟΦΗ να κλείνει τη διαφορά (43-43 Ημίχρονο).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ήταν συγκλονιστικός και με ηγέτες τους Ξενάκη και Αγαπιάδη, έφερε τη διαφορά στο +14 (71-57) στο 29'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε ψύχραιμα αυτή τη διαφορά και με καλές επιλογές στα τελευταία λεπτά, πήρε την σπουδαία νίκη, μπαίνοντας με το ...δεξί σε μια κατηγορία, στην οποία ο στόχος του ΟΦΗ είναι η άνετη παραμονή, αλλά αν ο ΟΦΗ είναι όπως ήταν σε αυτό το παχνίδι στο γήπεδο του με τέτοιο πάθος και διάθεση, είναι σίγουρο, ότι μπορεί να κάνει μια ακόμα καλύτερη χρονιά.

Διαιτητές: Kαμήτσος, Κοτσίρης

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-43, 73-60, 88-80

ΟΦΗ (Kόκκινος): Μαιστρέλης 15 (4), Ξενάκης 19 (2), Αγαπιάδης 21 (4), Καρλάφτης 3 (1), Μπούμπαρης 4, Μουλάς 18 (1), Πρωτογεράκης 4, Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης, Κυρίτσης.

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Κοροπούζης 11, Χαραλάμπης 4, Κοντογιάννης 22 (1), Σιμιτζής 18 (3), Τζεκένης Ι. 3 (1), Σιδέρης 2, Αγγελής 17.