19 Νοεμβρίου 2016

Νέα απώλεια βαθμών για την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου». Οι «μπλαουγκράνα» αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Μάλαγα και έχασαν σπουδαία ευκαιρία να «πιάσουν» κορυφή σε περίπτωση... στραβοπατήματος της Ρεάλ στο ντέρμπι της Μαδρίτης με την Ατλέτικο.

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε χωρίς τους Μέσι και Σουάρες, οι οποίοι ήταν εκτός αποστολής, ενώ είδαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να ακυρώνει ως οφσάιντ κανονικό γκολ του Πικέ στο 83΄!

Μεγάλη νίκη πέτυχε Σεβίλη επί της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με 3-2, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Ισπανία, καθώς νίκησε, μετά από συναρπαστικό ματς, 3-2 μέσα στο «Ριαθόρ», μολονότι έχανε με 2-1 έως το 87ο λεπτό.

Η ομάδα της Γαλικίας προηγήθηκε με τα γκολ των Μπάμπελ, μόλις στο 1ο λεπτό, και του Αντόνε στο 42', ενώ οι Ανδαλουσιάνοι μείωσαν στο 44ο λεπτό με τον Ντζόνζι. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το σκορ δεν θα άλλαζε, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (87' Βιτόλο και 90' Μερκάδο), η Σεβίλη «γύρισε» το ματς και πήρε τους τρεις βαθμούς.