19 Νοεμβρίου 2016

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας με την Σαουθάμπτον και έτσι η Μάντσεστερ Σίτι με την εκτός έδρας νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας «έπιασε» τους «κόκκινους» στην κορυφή της βαθμολογίας στην Premier League. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Γιάγια Τούρε που πέτυχε και τα δυο τέρματα των «πολιτών».

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έχει σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να νικήσει, μολονότι προηγήθηκε, την Αρσεναλ (1-1), στο «Ολντ Τράφορντ», στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Premier League.
Ο Πορτογάλος τεχνικός ήταν έξαλλος, καθώς ο διαιτητής αγνόησε ανατροπή του Βαλένσια από τον Μονρεάλ στο 32ο λεπτό. Ο Χουάν Μάτα άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό και η Αρσεναλ κατάφερε να «δραπετεύσει» με το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο γκολ του Ζιρού στο 89'.