ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΖΟΚΕΡ 2753 ΣΤΙΣ 14/5/2024   ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΗΛΗ 6 10 11 ...

Ο Λαγουδάκης και ο Χνάρης τα πήγαν περίφημα με την Εθνική Ομάδα Προπαίδων U16

Εξαιρετική παρουσία είχαν Λαγουδάκης και Χνάρης με την Εθνική U16 ...

Το ανέκδοτο της ημέρας

Πάει ένας παντρεμένος σε ένα bar και του την πέφτει μια γκόμενα με ...

Τεντόγλου:Αναφέρθηκε στους στόχους που έχει θέσει εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι

Τεντόγλου: «Θα είμαι σίγουρα στα μετάλλια στο Παρίσι, οι Τζαμαϊκανοί ...

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Αναλυτικά όλες οι επιλογές...   Aγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, ...

Ο ΟΦΗ ανακοίνωσε το μεσημέρι της Τρίτης την έναρξη της συνεργασίας με τον Χρήστο Παπαντωνόπουλο

ΟΦΗ: Νέος επικεφαλής στο τμήμα σκάουτινγκ ο Χρήστος Παπαντωνόπουλος! ...

Σήμερα 13 Μαΐου γιορτάζουν

Μάιος 13th, 2024

Ζυγώνει η ώρα για την πιο ιδιαίτερη, ίσως, διοργάνωση στην ευρωπαϊκή επιτραπέζια αντισφαίριση.

Ζυγώνει η ώρα για την πιο ιδιαίτερη, ίσως, διοργάνωση στην ευρωπαϊκή ...

Όλα τα ζώδια 13/05

Πώς θα είναι η Δευτέρα σου; Τι προβλέπει το ζώδιο και ο ωροσκόπος για ...

Ο Γιάννης Καλμαζίδης θα βρίσκεται στον πάγκο του ΟΦΗ τη νέα αγωνιστική περίοδο

Στη Volley League επέστρεψε ο ΟΦΗ και στον πάγκο του τη νέα σεζόν θα ...

Ο καιρός σήμερα 13/05/2024

Αναλυτικά η πρόγνωση της ΕΜΥ:ΔΕΥΤΕΡΑ (13/05) Ειδικότερα, σύμφωνα ...

Διήμερο προπονητικό καμπ για δοκιμές νεαρών ποδοσφαιριστών θα διοργανώσει η ΠΑΕ ΟΦΗ

ΟΦΗ: Δοκιμές νεαρών παικτών για τις ομάδες Κ15 και Κ17 Διήμερο ...

Χτυπάει το τηλέφωνο σε ένα sex-shop. Ο υπάλληλος το σηκώνει και ...

Παρελθόν από το τμήμα σκάουτινγκ του ΟΦΗ αποτελεί ο Ιβάν Σλάβοβ

Την ολοκλήρωση της συνεργασίας του με τον επικεφαλής του τμήματος ...

Αναλυτικά όλες οι επιλογές...   Τα παιχνίδια Στέφανος ...

Ο Μανόλης Σουτζής έπλεε σε πελάγη ευτυχίας μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου με τον Αλμυρό

Σουτζής: «Είμαι υπερήφανος γι’ αυτά τα παιδιά» αρδαλαχάκης ...

Σήμερα 12 Μαΐου γιορτάζουν

Μάιος 12th, 2024

Ο Κώστας Φάκαρος και η Βασιλική Μπουλά αναδείχτηκαν σήμερα στα Χανιά πρωταθλητές Ελλάδας

Δις «χρυσός» στους παίδες ο Φάκαρος, πρωταθλήτρια Ελλάδας στο απλό ...

Όλα τα ζώδια 12/05

Ζώδια: Προβλέψεις για σήμερα, Κυριακή 12 Μαΐου 2024 Πώς θα είναι η ...

Κλήρωση Tζόκερ-Πρότο 12/05/2024

ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΖΟΚΕΡ 2752 ΣΤΙΣ 12/5/2024   ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΗΛΗ 10 28 ...

Ο καιρός σήμερα 12/05/2024

Τοπικές νεφώσεις με τοπικές βροχές και καταιγίδες αναμένονται για ...

Η Παπασταματοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παρά Ταεκβοντό στο Βελιγράδι

Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα με την Παπασταματοπούλου στο ...

Ένας αγρότης είχε ένα πολύ μεγάλο αγρόκτημα με μια ωραία λίμνη στο ...

Τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έβαλε ο ΠΑΟΚ (2-0)

Super League: «Νοκ-άουτ» ο Ολυμπιακός, ελπίζει ο ΠΑΟΚ - Η βαθμολογία ...

Αναλυτικά όλες οι επιλογές...   Πλήρη αγωνιστική δράση ...

Εκτός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2025 έμεινε η Εθνική Ανδρών στο χάντμπολ

Εκτός παγκοσμίου πρωταθλήματος η Εθνική χάντμπολ Εκτός του ...

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Χριστίνα Γκέντζουστο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά Ταεκβοντό

Μάιος 11th, 2024
Χρυσό μετάλλιο για την Γκέντζου στο Ευρωπαϊκό Παρά-Ταεκβοντό του ...

Σήμερα 11 Μαΐου γιορτάζουν

Η γυναικεία ομάδα του ΟΦΗ ηττήθηκε σήμερα από την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ με 3-0

Η γυναικεία ομάδα του ΟΦΗ ηττήθηκε σήμερα από την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ ...

Όλα τα ζώδια 11/05

Πώς θα είναι το Σάββατο σου; Τι προβλέπει το ζώδιο και ο ωροσκόπος ...

Ο Παναιτωλικός κέρδισε και τον ΟΦΗ στην Κρήτη με 2-1

ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-2: Διπλό και στο "Γεντί Κουλέ" για την ομάδα του ...
07 Απριλίου 2023

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης

Ούτε την Άλμπα δεν κατάφερε να νικήσει ο Παναθηναϊκός και οι Γερμανοί έγιναν η 9η ομάδα που πέρασε φέτος νικηφόρα από το ΟΑΚΑ (84-88).

Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν υποτονικός, δεν έβγαλε ενέργεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση κανόνας ήταν οι ατομικές εμπνεύσεις και όχι το ομαδικό πνεύμα. Οι «πράσινοι» έμειναν «καρφωμένοι» στις 11 νίκες ενώ έχουν πλέον διπλάσιες ήττες κι ετοιμάζονται να κλείσουν τις υποχρεώσεις τους στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν. Μοιραίος ο Μπέικον που αστόχησε δύο φορές, μια σε δίποντο και μια σε τρίποντο αλλά είναι αλήθεια ότι οι «πράσινοι» στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης έπαιξαν στο ρυθμό που βόλευε την Άλμπα.

Χωρίς τους τραυματίες Πονίτκα και Γουόλτερς αγωνίστηκε η ελληνική ομάδα.

Οι 49 πόντοι που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο (25 στο πρώτο δεκάλεπτο και 24 στο δεύτερο) είναι ενδεικτικό στοιχείο της λανθασμένης προσέγγισης που είχαν οι παίκτες του στον αγώνα. Πολύ απλά έπαιξαν στο ρυθμό που βολεύει την Άλμπα καθώς οι Γερμανοί έχουν ένα συγκεκριμένο στυλ που κατάφεραν να λανσάρουν ανενόχλητοι (είναι αλήθεια) στο ΟΑΚΑ.

Η Άλμπα προηγήθηκε με 12-2 στο 3’30’’ αφού έκανε σερί 12-0 κι έκτοτε δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε (14-10 και 18-13) αλλά είναι γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο (κάτι στο οποίο βοήθησαν και τα 4 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο).

Στο 12’ οι Γερμανοί έφτασαν και στο +14 (σκορ 34-20) αλλά οι «πράσινοι» επέστρεψαν εκ νέου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους. Το «όσα βάλουμε κι όσα δεχτούμε» της Άλμπα έγινε «κανόνας» και για τον Παναθηναϊκό με την υποσημείωση ότι σε αυτό το στυλ οι Γερμανοί είναι καλύτεροι.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (σκορ 49-42). Οι «πράσινοι» σούταραν άσχημα (2/9 τρίποντα με μόλις μια προσπάθεια κι αυτή εύστοχη στη δεύτερη περίοδο) είχαν 7 λάθη για μόλις 5 ασίστ και τον Γκριγκόνις να ξεχωρίζει επιθετικά με 11 πόντους (οι 8 από βολές) και 7 κερδισμένα φάουλ.

Πήρε τα 2 από τα 4 φάουλ του Ντελόου ενώ η Άλμπα είχε θέμα με τα 3 φάουλ του Τζέιλιν Σμιθ. Ο Μπέικον είχε μόλις 2 πόντους (από βολές) και 0/3 σουτ.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και η Άλμπα δε σκόραρε με την ίδια άνεση. Στα μισά της περιόδου ισοφάρισε σε 54-54 καθώς μέσα από την άμυνά του είχε καταφέρει να ελέγξει την κατάσταση ενώ στο 27’ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (57-56) μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα!

Ο Μπέικον είχε ανεβάσει την απόδοσή του και είχε 13 πόντους στην 3η περίοδο όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 68-63 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στο διάστημα αυτό οι «πράσινοι» ήταν παραγωγικοί με 26 πόντους και θα ήταν σχεδόν τέλεια τα πράγματα αν δε δέχονταν τρίποντο στο τέλος από τον Σμιθ.

Πάντως στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν 9/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα αλλά μόλις 2 ασίστ αφού περισσότερο με ατομικές ενέργειες έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι απέναντι στην (όχι και τόσο «φανατική») άμυνα των Γερμανών.

Η Άλμπα προηγήθηκε 75-71 στο 33’ αλλά ένα σερί 9-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη που είχε 7 πόντους, έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 80-75. Οι Γερμανοί αντέδρασαν και 1’33’’ πριν το τέλος μείωσαν σε 83-82 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σίκμα. Λίγο αργότερα κι αφού ο Αγραβάνης είχε 1/2 βολές, ο Λο ισοφάρισε σε 84-84 καθώς απέμεναν μόλις 57’’ για τη λήξη.

Ο Μπέικον αστόχησε και με 17’’ στο χρονόμετρο ο Λο κέρδισε φάουλ και ήταν εύστοχος και στις δύο βολές (84-86). Το τρίποντο του Μπέικον ήταν άστοχο κι απλώς οι βολές του Βέτζελ (από το φάουλ του Αγραβάνη) έγραψαν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12, Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1, Τόμας 3, Μπέικον 16, Γκριγκόνις 15, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Λο 13, Σμιθ 14, Ντελόου 3, Γουέτζελ 7, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντε 7, Κουμάτζε 7, Τίμαν 11, Σίκμα 6, Λάμερς 8, Ζούσμαν 10