09 Νοεμβρίου 2019

Με τους Απόστολο Χαριτωνίδη, Μιχάλη Σεΐτη και Στράτο Νικολαΐδη η Ελλάδα κατέκτησε τρία μετάλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξάγεται στο Ντουμπάι.

Ο...λογαριασμός μεταλλίων για τον ελληνικό στίβο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντουμπάι, άνοιξε με εντυπωσιακό τρόπο! Η χώρα μας κατέκτησε τρία μετάλλια, ένα από κάθε απόχρωση, με το πιο... φωτεινό ωστόσο εξ αυτών, το χρυσό του Απόστολου Χαριτωνίδη στη σφαιροβολία F37 να βρίσκεται στην... αναμονή λόγω ένστασης (classification protest), η οποία θα εκδικαστεί μέσα στο επόμενο 24ωρο.

Από την πορεία της ένστασης θα εξαρτηθεί εάν η Ελλάδα ολοκλήρωσε την 3η ημέρα της διοργάνωσης με δύο ή τρία μετάλλια, ενώ ενδέχεται να υπάρχει διαφοροποίηση και στην τελική κατάταξη του Σεζόν Φερνάντες (5ος στη σφαίρα F53) λόγω ένστασης.

Ο Χαριτωνίδης, με καλύτερη βολή στα 15 μέτρα 43 εκατοστά, για την ώρα είναι πρώτος στο αγώνισμα και κάτοχος ενός νέου πανελλήνιου ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με 15.27μ. από τις 30 Αυγούστου 2019 στο Παρίσι.

Στα 200μ. κατηγορίας Τ64 ήρθε το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο. Ο Μιχάλης Σείτης με επίδοση 22.23 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ παράλληλα κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος με 22.45 από τις 11 Ιουνίου 2016 στην Ιταλία.

Την τριάδα (ή την δυάδα ανάλογα με την αυριανή εξέλιξη) των μεταλλίων, έκλεισε ο Στράτος Νικολαίδης στη σφαιροβολία F20. Είχε καλύτερη βολή στα 16.61μ. που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο 16.17 από τον Δημήτρη Σενικίδη το 2016 στην Βραζιλία). Η επίδοση που του χάρισε την 3η θέση επιτεύχθηκε στην 5η προσπάθεια. Μάλιστα για λίγα λεπτά, το 16.61μ. ισοδυναμούσε με νέο ρεκόρ Ευρώπης, το οποίο όμως κατέρριψε ο Ουκρανός Κοβάλ (16.88μ. στην 5η προσπάθεια, 17.11μ. στην 6η). Στον ίδιο τελικό ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημήτρης Σενικίδης κατέλαβε την 4η θέση με 16.18μ. (προσωπικό ρεκόρ), ενώ Χαράλαμπος Γεωργιάδης κατέλαβε την 14η θέση με 12.45μ.

Στην κορίνα F32, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατετάγη 4ος με 30.63μ., ενώ 8ος ήταν ο Δημήτρης Ζησίδης με 20.71μ. Στη σφαιροβολία F53, ο Σεζόν Φερνάντες για την ώρα είναι 5ος με καλύτερη βολή στα 7.23μ.

Στο μήκος Τ47, η Στέλλα Σμαραγδή ήταν 7η με 5.02μ. ενώ η Ραφαηλία Αποστόλου κατετάγη 9η στο μήκος Τ38 με 3.76μ.

Εκτός τελικού στον ακοντισμό κατηγορίας F34 έμεινε ο Λάζαρος Στεφανίδης (17.81μ.), όπως και ο Νίκος Τρυφινόπουλος στα 400μ. Τ20 (57.35).